Məlum olduğu kimi, ilk beşlik "elit" idman növlərinə aiddir: böyük tennis, üzgüçülük, atçılıq, qolf və yapon döyüş sənəti aikido. Amma, bəlkə də, bu beşlikdən ən dərin, hətta ən qədim fəlsəfi ənənəyə malik olan Aikidodur. Bu idman növü ilə dövlət başçıları, aristokratlar, o cümlədən kral ailələrinin üzvləri və qlobal biznes elitası məşğul olur.
Bu gün Azərbaycanda aikido hər kəs üçün və populyar olub, və artıq bu sənətlə məşğul olmaq üçün uşaq qrupları da fəaliyyət göstərir. Azərbaycan Aikido Federasiyasının təlimatçısı, milli komandanın üzvü, 4-cü dan sahibi Nailə Yağıyeva ilə balaca “işıq döyüşçüləri”nin keçdiyi yoldan danışdıq. Nailə-san aikidoya 2004-cü ildə gəlib. O, öz nümunəsi ilə bu sistemin uşaqlara nə qədər verdiyini göstərir: övladını çox kiçik yaşlarından aikido ənənələrində tərbiyə edir.
(Kseniya Elkindlə müsahibə - “NARGIS” jurnalı №33, səh. 180-183, mart 2017)
Aikido ruhu inkişaf etdirir təkcə məşq və hərəkətlər vasitəsilə deyil, həm də meditasiya, nizam-intizam və rituallar vasitəsilə. Aikidonun yaradıcısı O-Sensei (Böyük Müəllim) Morihey Ueşiba aikidonun prinsipini belə ifadə etmişdir: “Əsl qələbə insanın öz üzərində qələbəsidir”. İnsan təbiətin bir hissəsidir. Təbiət isə harmoniyada bərqərardır: onun bütün tərkib hissələri ziddiyyət etmir, əksinə bir-biri ilə əməkdaşlıq edir. Bu harmoniyanın tərkib hissəsinə daxil olmaq üçün insan özünə qalib gəlməlidir. Ən çətini də elə budur. Digərini məğlub etməkdən daha çətindir.
Aikido sənətinin böyüklüyü ondadır ki, bu sistemin millətlərüstü olmasıdır. Morihei Ueshiba özü yapondur, amma onun təlimlərinin bütün bəşəriyyətə aid olduğunu təkid edirdi. O, insanların aikido vasitəsilə dünyada sülhə və ətraf mühitin qorunmasına gəlməsini istəyirdi. Aikido fəlsəfəsi - sözün geniş mənasında müdafiə fəlsəfəsidir: imkansız və zəiflərin qorunması, dünya və təbiətin, cəmiyyət və ailənin qorunması.
Aikido dərsləri kütləvi xarakter daşımır - bu, elit döyüş sənətində ola bilməz. Amma aikido insana mənəviyyatını artırmağa, qorxudan qurtulmağa və ahəngdar inkişaf etmiş şəxsiyyətə çevrilməyə imkan verir.
Aikidoda hücum yoxdur, necə ki, “qalib” və “məğlub” anlayışları yoxdur – yalnız “döyüşçü ruhu”nun əldə edilməsi var. Aikidonun fəlsəfəsini dərk etmədən onu öyrənmək mümkün deyil. Fiziki məşqlər və texnikalar toplusu “jutsu” (“jitsu”) – “texnika” sözü ilə göstərilir: ju-jutsu (jiu-jitsu) ken-jutsu və s. Döyüş məktəblərinin yaradıcıları texnikaya fəlsəfə verəndə, yəni “do” - “yol”, döyüş sənəti meydana çıxırdı. Beləliklə, ken-jutsu kendoya, ju-jutsu judoya, aiki-jutsu isə aikidoya çevrildi.
Azərbaycanda Aikido 1990-cı ilin əvvəllərində yaranıb. Onda 18 yaşdan yuxarı insanları qəbul edirdilər: hesab olunurdu ki, yalnız böyüklər kimi düşünən şüurlu insan aikido ilə məşğul ola bilər. Amma cəmiyyətin mənəvi inkişafı maddi inkişafdan çox geridə qalanda ilk zərbəni uşaqlar çəkir. Azərbaycan Aykido Federasiyasının rəhbəri sensei Fərhad Ələsgərov buna diqqət yetirir. Axı uşaqlar torpaq kimidir: nə əksən, onu biçərsən, nə verərsənsə, onu da alarsan. Müasir dillə desək, hansı proqramı yazsan, o da işləyəcək.
Aikido məhdudiyyət qoymur məşq etmək istəyənlərə - nə yaşa, nə də fiziki qabiliyyətlərə görə. Azərbaycanda uşaqlar üç - altı yaşından aikidoya qəbul olunur və onların şüurunu inkişaf etdirərək həm fiziki, həm də mənəvi cəhətdən tərbiyə etməyə başlayırlar. Uşaqlar vaxtlarını ağıllı şəkildə təşkil etməyi, ətraflarında baş verənləri sakit, aqressiya, gərginlik və panik olmadan dərk etməyi öyrənirlər. Onlar dinləməyi və eşitməyi, səbr, təmkin, məlumatı adekvat qavramaq bacarığını öyrənirlər. Onlar əl-ayağı yumağı, forma geyinməyi, əşyalarını qatlamağı və yığışdırmağı öyrənirlər - bir sözlə, nizam-intizam və öz vaxtını düzgün tənzimləmək, müstəqil olurlar.
Aikido dərsləri insanı sağaldır, bədənin pozulmuş funksiyalarını bərpa edir. Onurğa sütununda problemlər varsa, aikido onu düzəldir. Aritmiya varsa, yox olur. Əgər uşaq uşaqlıqdan fiziki cəhətdən düzgün formalaşmayıbsa, onda aikido ona düzgün bədən quruluşunu əldə etməyə kömək edəcək. Aikido elə şərait yaradır ki, orqanizm özünü düzətməyə başlayır və özünü bərpa edir. Uşaqlar düzgün nəfəs almağı öyrənirlər, çünki düzgün nəfəs olmayanda bədən müxtəlif disfunksiyalara səbəb olur. Aikidoda təkcə duruş və nəfəs üçün deyil, həm də psixoloji məşqlər var. Hətta çox əsəbi uşaqlarda da aikido dərsləri sinir sistemini stabilləşdirir və bərpa edir, stressi aradan qaldırır, özünə inam verir. Uşaqlar fərqli xarakterə, fərqli tərbiyəyə, fərqli fiziki qabiliyyətlərə, fərqli mənəvi inkişafa malik olmasına baxmayaraq, hər biri aikidodan lazım olanı alır.
Əsl aikidoçuların düşmənləri yoxdur. Digər döyüş sənəti məktəblərində rəqabət var: bu gün məşq etdiyin dost sabah rəqib ola bilər - ya sən yarışdan kənarlaşdırılacaqsan, ya da o. Aikidoda isə kimin daha intizamlı, daha çalışqan, daha təmkinli, daha sakit olması ilə yarışır. Aikido uşaqlara sevməyi öyrədir – heç kimi özünə rəqib hesab etmədən hər kəsi sevməyi.
O-Sensei özü deyirdi: “Ueşibanın düşməni yoxdur və kim mənə hücum etməyi düşünürsə, əvvəlcədən uduzur, çünki mən Kainatla harmoniyadayam və Kainata qarşı mübarizə aparmaq mümkün deyil”. "Aikido" sözündə "ai" heroqlifi "harmoniya" deməkdir. Və o, Yapon yazısı olan "sevgi" heroqlifindən götürülmüşdür: axı, yalnız həqiqi sevgidə həm həqiqət, həm də harmoniya var.
Aikidoya yiyələnmək zirvəyə qalxmaq kimidir. Aikidoda mərhələlər onuncu kyu ilə başlayır və birinciyə enir. Hər mərhələdə imtahan keçirilir. Beşinci kyuya qədər yıxılma texnikası, duruşlar, yəni. təməl, əsas işlənir. Sonra fəndlərin texnikası gəlir. Birinci kyudan sonra danlar başlayır - artan qaydada - onuncuya qədər. Dan qara kəmərin səviyyəsidir. Son imtahan dördüncü danda verilir. Sonrakı danlar aikidonun inkişafına töhfə verməyə görə ustalar tərəfindən mükafatlandırılır. Azərbaycanda danları birincidən başlayaraq sensei Fərhad Ələsgərov verir.
Aikido, yarışların olmamasına baxmayaraq, öz heyranamizliyinə malikdir. Şagirdlər çoxsaylı tədbirlərdə, o cümlədən respublika əhəmiyyətli tədbirlərdə çox gözəl nümunəvi çıxışlar nümayiş etdirirlər. Xüsusilə silahlarla çıxışlar möhtəşəmdir. Aikidoda silah təliminə bokken (taxta qılınc), jo (nizə kimi) və tanto (taxta bıçaq) daxildir.
Aikido uşaqlara davranış və ünsiyyət mədəniyyəti əldə etmək imkanı verir. Valideynlər çox vaxt qorxurlar ki, uşaqları döyüş sənəti ilə məşğul olsa zədə alar. Aikidoda bu istisna edilir - zədələnmə ehtimalı sıfıra endirilir.
Aikido ilə məşğul olan uşaqlar, məktəbdə və universitetdə aldıqları biliklərlə yanaşı, - bacarıq səviyyəsindən asılı olaraq - əlavə bir peşə alırlar: onlar aikido təlimatçısı ola bilərlər. Aikido bilikləri işə götürülməyə də kömək edir: aikidoçu, tərifinə görə, - şüurlu, təmkinli, mənəvi cəhətdən zəngin bir insandır.
Aikido yoluna qədəm qoyan uşaq dayanaqlı həyat fəlsəfəsi, möhkəm bədən və iradə gücü əldə edir ki, bu da sonradan bütün həyatı boyu onu müşayət edəcək.

Как известно, пятерку «элитарных» видов спорта составляют: большой теннис, плавание, конный спорт, гольф и японское боевое искусство айкидо. Но, пожалуй, именно Айкидо из этой пятерки обладает самой глубокой, если не сказать – самой древней, философской традицией. Этим видом спорта занимаются главы государств, аристократы, включая и членов королевских семей, и мировая бизнес-элита.
Сегодня айкидо стало доступным и популярным и у нас в Азербайджане, и уже существуют детские группы для занятий этим искусством. Мы побеседовали о пути маленьких «воинов света» с Наилей Ягиевой, инструктором Федерации Айкидо Азербайджана, членом национальной сборной, обладателем 4-го дана. Наиля-сан пришла в айкидо в 2004 году. Собственным примером она показывает, как много эта система дает детям: своего ребенка она воспитывает в традициях айкидо с самого юного возраста.
(интервью брала Ксения Элькинд – журнал «NARGIS» №33, стр. 180-183, март 2017)
Айкидо развивает дух не только путем тренировок и упражнений, но и через медитацию, дисциплину и ритуалы. Создатель айкидо О-Сeнсей (Великий Учитель) Морихей Уешиба так сформулировал принцип айкидо: «Настоящая победа – победа над самим собой». Человек – это часть природы. Но природе присуща гармония: все её составные части не конфликтуют, а сотрудничают друг с другом. Чтобы органично влиться в эту гармонию, человек должен одержать победу над собой. Это и есть самое сложное. Гораздо сложнее, чем победить другого.
Величие искусства Айкидо состоит в том, что эта система наднациональна. Сам Морихeй Уешиба, японец, настаивал на том, что его учение принадлежит всему человечеству. Он стремился, чтобы люди через айкидо пришли ко всеобщему миру и защите окружающей среды. Философия айкидо – это философия защиты в самом широком смысле слова: защиты обездоленных и слабых, защиты мира и природы, общества и семьи.
Занятия айкидо не носят массового характера – этого и не может быть у элитарного боевого искусства. Но айкидо позволяет человеку повысить свою духовность, избавиться от страха и стать гармонично развитой личностью.
В айкидо нет нападения как нет понятий «победитель» и «проигравший», - только обретение «духа воина». Обучаться айкидо невозможно, не постигнув его философии. Набор физических упражнений и технических приемов обозначается словом «дзюцу» («джитсу») – «техника»: дзю –дзюцу (джиу-джитсу) кен – дзюцу и т .п. Когда же создатели единоборств придавали технике философию, то есть «до» - «путь», появлялось боевое искусство. Так кен-дзюцу стало кендо, дзю-дзюцу – дзюдо, а айки-дзюцу – айкидо.
Айкидо в Азербайджане появилось в начале 1990 года. Тогда принимали людей старше 18 лет: считалось, что заниматься айкидо может лишь человек сознательный, мыслящий по-взрослому. Но, когда духовное развитие общества сильно отстает от материального, первыми под удар попадают дети. На это обратил внимание глава Федерации Айкидо Азербайджана, сенсей Фархад Алескеров. А ведь дети – как земля: что посеешь, то и пожнешь, что отдашь, то и получишь. Говоря современным языком – какую программу запишешь, та и будет работать.
Айкидо не ставит ограничений для желающих заниматься – ни по возрасту, ни по физическим возможностям. В Азербайджане на айкидо принимают детей с трех – шести лет и начинают их воспитывать – как физически, так и духовно, развивая их сознание. Дети учатся разумно организовывать свое время, воспринимать происходящее вокруг спокойно, без агрессии, напряжения или паники. Они учатся слушать и слышать, учатся терпению, сдержанности, умению адекватно воспринимать информацию. Учатся сами мыть руки и ноги, надевать форму, складывать и убирать свои вещи – словом, обретают навыки дисциплины и самоорганизации, становятся самостоятельными.
Занятия айкидо оздоровляют человека, восстанавливают нарушенные функции организма. Если есть проблемы с позвоночником – айкидо это исправляет. Если есть аритмия – она исчезает. Если ребенок с детства неправильно физически сформировался, то айкидо поможет ему обрести правильную структуру тела. Айкидо создает условия, при которых организм начинает исправлять себя сам, восстанавливается. Дети учатся правильно дышать, ведь неправильное дыхание вызывает различные дисфункции организма. В айкидо есть упражнения не только для осанки и дыхания, но и психологические. Даже у очень нервных детей занятия айкидо стабилизируют и восстанавливают нервную систему, снимают стрессы, дают уверенность в себе. Имея разный характер, разное воспитание, разные физические возможности, разное духовное развитие, дети тем не менее получают от айкидо то, что нужна каждому из них.
У настоящих айкидоистов нет врагов. В других школах боевых искусств есть конкуренция: друг, с которым ты сегодня занимаешься, завтра может стать соперником – либо тебя снимут с соревнований, либо его. А в айкидо соревнуется в том, кто более дисциплинирован, более усидчив, более сдержан, более спокоен. Айкидо обучает детей любить - любить всех, не считая их своими соперниками.
Сам О-Сeнсей сказал: «У Уешибы нет врагов, и тот, кто задумает атаковать меня, изначально проигрывает, потому что я нахожусь в гармонии со Вселенной, а против Вселенной бороться невозможно». В слове «айкидо» иероглиф «ай» и означает «гармония». И взят он из японского иероглифа «любовь»: ведь только в настоящей любви есть и истина, и гармония.
Постижение айкидо подобно восхождению к вершине. Этапы в айкидо начинаются с десятого кю и идут по нисходящей – до первого. На каждом этапе сдается экзамен. До пятого кю отрабатывается техника падения, стойки, т.е. фундамент, база. Затем идет техника приемов. После первого кю идут даны – по восходящей – до десятого. Дан – уровень черного пояса. Последний экзамен сдается на четвертом дане. Последующие даны присуждаются мастерами – за способствование развитию айкидо. В Азербайджане даны, начиная первого, дает сенсей Фархад Алескеров.
В айкидо несмотря на отсутствие соревнований есть своя зрелищность. Ученики демонстрируют очень красивые показательные выступления на многочисленных мероприятиях, в том числе и государственного значения. Особенно эффектны выступления с оружием. Тренировки с оружием в айкидо включают работу с боккеном (деревянный меч), дзё (подобие копья) и танто (деревянный нож).
Айкидо дает детям возможность обрести культуру поведения, общения. Родители часто опасаются, что занятия боевыми искусствами могут повредить ребенку. В айкидо это исключено – вероятность травм сведена к нулю.
Дети, занимающиеся айкидо, помимо знаний, которые они получат в школе и вузе, получают – в зависимости от уровня мастерства – добавочную профессию: они могут быть инструкторами по айкидо. Владение айкидо помогает и при приеме на работу: айкидоист, по определению, - человек сознательный, сдержанный, духовно богатый.
Встав на путь айкидо, ребенок обретает твердую жизненную философию, крепость тела и силу духа, которые затем будут вести его на протяжении всей жизни.