AİKİDO - NÖVƏ BÖLÜNMƏYƏN NÖV
AİKİDO döyüş sənəti XX əsrin ortalarında dahi ustad Morihei Ueşiba (1883-1969) tərəfindən Yaponiyada yaradılmışdır. O, məşğul olduğu müxtəlif döyüş sənətlərindən qaynaqlanaraq, yaratdığı Aikido təlimini insanın fiziki, şüuru və ruhu inkişafına və təbiət qanunlarının dərk edilməsinə yönəldir. Aikido-nun fəlsəfəsi kiminsə üzərində qələbə çalmaq deyil, insanın öz üzərində qələbəsidir. Aikido-da yarışlar keçirilmir və ənənəvi döyüş sənəti kimi təqdim olunur və buna görə də digər döyüş sənətlərindən fərqlənir.
Aikido-da istifadə olunan texnikalar həm yumşaq həm də sərt olur. Aikido döyüş növündə oynaqların mürəkkəb bloklanması ilə yanaşı yerə atmaq və bəndləmək texnikası da xarakterikdir. Aikido-da heç bir rəqabət yoxdur. Şüurun və bədənin inkişafına yönələn daimi məşqlər nəticəsində ustalığa çatmaq mümkündür.
Aikido-da yaş və cins məhdudiyyəti yoxdur. Hər bir insan Aikido ilə məşğul ola bilər. Bu rəqibin dinamik hücumundan və gücündən istifadə etmək bacarığından irəli gəlir. Morihey Ueşibanın yaratdığı sistemin əsasını daşıyan prinsiplərin xüsusiyyətləri Aikido-nu başqa döyüş növlərindən fərqləndirir.
«Aikido» sözünə hər hansı əlavələri Beynəlxalq Aikido Federasiyası qəbul etmir. Aikido ilə məşğul olan insan, o deməkdir ki, Morihey Ueşiba tərəfində yaradılan və bəşəriyyətə verilən növlə məşğul olur. Hər hansı sözün, məsələn “real-“ əlavə edilməsi, Morihey Ueşiba tərəfindən yaradılmış növə aidiyyatı yoxdur və əksinə böyük populyarlıq qazanmış Aikido adından istifadə edilməsi deməkdir.
Bizim fikrimizcə hər hansı döyüş növünün reallığı, istər boks, judo, karate, taekvondo və ya başqa olsun, bu insanın təcrübəsindən, dərəcəsindən, ciddi yanaşmasından və əməksevərliyindən irəli gəlir. Belə yanaşma olmasa heç bir növ real ola bilməz, və əksinə hər hansı növ yuxarıdakı yanaşmadan irəli gələrək real ola bilər.
Ustalıq döyüş meydanında və ya tatamidə sübut olunur. Bir kəs ki, öz ustalığının sübutunu başqa məktəbin və ya insanların üzərində əldə etmədən, necə özü və ya məktəbi haqqda yüksək fikir yürüdə bilər. Belə yanaşma təvazökarlıqdan uzaq və başqalarını aldatmaqdan başqa bir şey deyildir. Ciddi insanlar daim ciddi məktəblərin və ustadların axtarışında olur. Ciddi məktəblər də öz sırasında ciddi insanları qəbul edir.
AZƏRBAYCANDA AİKİDO
Azərbaycanda Aikido 1990-cı ildən inkişafa başlayıb. 1992-ci ildə «Aikido Mərkəzi» rəsmi qeydiyyata alındı, 1994-cü ildə isə «Aikido Mərkəzi» Azərbaycan Aikido Federasiyasını (AAF) təsis etdi. Bu vaxta qədər 10000-dən artıq insan Federasiyanın qeydiyyatından keçmişdir.
Federasiyanın baş iqamətgahı yerləşən «Aikido Mərkəzində» uşaqlara, yeniyetmələrə, qadınlara və yaşlı nəslin nümayəndələrinə təlimlər keçirilir. Qadınlar və məktəbəqədər uşaqlarla xüsusi metodika ilə təlim keçən qadın təlimatçılar fəaliyyət göstərir.
Federasiya seminarlar təşkil edir, eyni zamanda Kyu və Dan dərəcələrinə attestasiyalar keçirir və “Millətin sağlamlığı” proqramı ilə çıxışlar edir. Federasiya beynəlxalq arenada fəal iştirak etməklə Aikidonun Azərbaycanda inkişafına öz töhfələrini verir. Federasiya yerli və xarici təşkilatlarla sıx əməkdaşlıq fəaliyyətindədir. Federasiya Azərbaycanda inkişaf edən Aikidonu xaricdə təmsil edən ictimai təşkilatdır.
Azərbaycanda Aikido ilə məşğul olan və maraq göstərən hər bir insanı Federasiya təşkil etdiyi seminarlara dəvət edir və orada tatami üzərində ustalığını sübut etməyə hər bir kəsə şərait yaradır. Unutmamaq lazımdır ki, Aikido elə Aikidodur ustalıq isə insanın düzgün yolda olmasından və zəhmətindən asılıdır.

АЙКИДО боевое искусство было создано в Японии в середине 20 века гениальным мастером Морихей Уешиба (1883-1969). Основываясь на различных боевых искусствах, которые он практиковал, он сосредотачивает свои занятия Айкидо на физическом, умственном и духовном развитии человека и понимании законов природы. Философия Айкидо – это не победа над кем-то, а победа над собой. В Айкидо нет соревнований, и оно представлено как традиционное боевое искусство и поэтому отличается от других боевых искусств.
Техники, используемые в Айкидо, бывают мягкими и жесткими. Боевом виде Айкидо характеризуется сложной блокировкой суставов, а также техникой бросков и контролей. В Айкидо нет никаких соперничеств. В результате постоянных тренировок, направленных на развитие сознания и тела, можно достичь мастерства.
В Айкидо нет ограничения возраста и пола. Каждый может заниматься Айкидо. Это связано с возможностью использовать динамическую атаку и силу противника. Характеристики принципов, лежащих в основе системы, созданной Морихей Уешибой, отличают Айкидо от других боевых искусств.
Любые дополнения к слову «Айкидо» не принимаются Международной Федерацией Айкидо. Человек, который занимается Айкидо, означает, что он практикует то, что создано и дано человечеству со стороны Морихей Уешибы. Добавление любого слова, например как «реал-», не относится к учению, созданному Морихей Уешибой, а скорее это использования названия Айкидо, которое приобрело большую популярность.
На наш взгляд, реальность любого боевого искусства, будь то бокс, дзюдо, карате, тхэквондо или любое другое, зависит от опыта, степени, серьезного подхода и упорного труда человека. Без такого подхода, ни один вид не может быть реальным и, наоборот, любой вид может быть реальным при указанном выше подходе.
Мастерство доказывается на поле боя или на татами. Как может человек высоко ценить себя или свою школу, не получив доказательства своего превосходства над другими школами или людьми. Такой подход далек от скромности и является не чем иным, как обманом других. Серьезные люди всегда ищут серьезные школы и учителей. А серьезные школы в свою очередь принимают в свои ряды серьезных людей.
АЙКИДО В АЗЕРБАЙДЖАНЕ
Айкидо в Азербайджане начало развиваться с 1990 года. В 1992 году был официально зарегистрирован «Центр Айкидо», а в 1994 году «Центр Айкидо» учредил Федерацию Айкидо Азербайджана (ФАА). На сегодняшний день более 10000 человек прошли регистрацию в Федерации.
В «Центре Айкидо», который является штаб-квартирой Федерации, проходят тренировки для детей, подростков, женщин и представителей старшего поколения. Женщин и детей дошкольного возраста обучают женщины -инструкторы по специальной методике.
Федерация ежегодно организовывает семинары, одновременно проводит аттестации на степени Кю и Дан и выступает с программой «Здоровье нации». Федерация способствует развитию Айкидо в Азербайджане, активно участвуя на международной арене. Федерация работает в тесном сотрудничестве с местными и зарубежными организациями. Федерация является общественной организацией, представляющей Айкидо в Азербайджане за рубежом.
Федерация приглашает всех, кто интересуется Айкидо в Азербайджане, на семинары, организованные Федерацией, и предоставляет возможность каждому доказать свое мастерство на татами. Не следует забывать, что Айкидо есть Айкидо, и мастерство зависит от правильного пути и упорного труда.