Aikido yaradıcısının bioqrafiyası
1911 - “Dayto-Ryu Jujutsu” məktəbində Sokaku Takeda ustadın rəhbərliyi altında məşq etməyə başlayır.
1919 - Müqəddəs Dequçi Vanisaburo ilə ilk tanışlıq.
1922 - İlk dəfə olaraq “Aiki-Bujutsu” termini səslənir və “Ueşiba-Ryu Aiki-Bujutsu” adlı məktəbi məşhurlaşır.
1927 - Ailəsilə birlikdə Tokyoya köçür və orada Dojo açır. İmperatorun yaxın qohumlarına və Hərbi akademiyanın şəxsi heyyətinə Budo üzrə dərs keçir.
1931 - Tokyoda “Kobukan” adlı Dojo açır. O zaman bu dojonu Ciqoku-Dojo – yəni “cəhənnəm dojosu” adlandırırdılar. Bu dojo gərgin və yorucu məşqlərə görə belə adlanırdı.
1940 - “Kobukai” adlı təşkilat yaranır. M.Ueşibanın təlimi hərbçilərə, zadəganlara və universitetlərdə tələbələrə keçməyə başlayırlar.
1942 - Təlimə "Aikido" adı verilir.
1945 - İvamada Dojo açılır (o vaxdan indiyədək məşqlər açıq havada keçirilir).
1956 - İlk dəfə olaraq Ueşiba tələbələri ilə birlikdə tamaşacılar qarşısında nümunəvi çıxış edir.
1960 - “Aikido” döyüş sənətini yaratdığına görə İmperator tərəfindən mükafata layiq görülür.
1964 - Yaponiya dövləti qarşısında böyük əməyinə görə Ueşiba “Şərəf Ordenı” ilə təltif olunur.
1969 - aprelin 26-da səhər saat 5-də vəfat edir. Ölümündən sonra ona Budo növlərinin Dahi Ustad – “O-SENSEİ” adı verilir.

1883 - 14 декабря родился в Танабэ, префектуре Вакаяма
1922 - Первое применение термина «Айки-Будзьцу» и его школа становится известной под названием «Уэшиба-Рю Айки-Будзюцу»
1927 - Поселяется с семьей в Токио и открывает Додзё. Обучает окружение и приближенных императорской семьи.
1931 - Открывается Додзё в Токио под названием «Кобукан». 20 учеников поселяются в «адском додзё» (Дзигоку-Додзё). Названия произошло от тяжелых изнурительных тренировок.
1940 - Создаётся организация «Кобукай». Айкидо проникает в военную среду, элиту крупных фирм и университетов.
1942 - Впервые употребляется название "Айкидо".
1945 - Образуется Додзё в Ивама, префектура Ибараки (до сих пор там практикуют тренировки на открытом воздухе)
1956 - Первые публичные показательные выступления Основателя с учениками.
1960 - Награжден Императором за создание Айкидо.
1964 - Награжден орден за выдающиеся заслуги перед Японией.
1969 - 26 апреля в 5 часов утра наступает смерть. После смерти был признан Великим Учителем Будо – О-СЕНСЕЙ.