Bu, bir insanın uzun müddət yaşadığı və ömrünün sonuna qədər gənc bir orqanizm olaraq sağlam bir vəziyyətidir. Həyatın bu enerjisi Kainatın insana təxminən 1000-1500 il müddətinə hədiyyəsidir. İnsan həqiqət kitablarının qanunlarına əməl edib, düzgün həyat tərzi sürsə idi...
Müasir dövrdə insanın enerjisi əsasən məktəbdə oxumağa başlaması ilə yanmağa başlayır. Dərslərə həddindən artıq çox vaxt sərf edilir, istirahətə vaxt qalmır. Uşaqlar parta arxasında çox otururlar və bəzən uzanmağa imkanları olmur, ev tapşırıqlarını yerinə yetirirlər, məktəbdə əlavə dərslərə qalırlar, repetitorlarla məşğul olurlar. Bundan yuxu və qida rejimi pozulur.
İstirahət təhsil ilə növbələşməlidir, uşaqlar daha çox istirahət etsələr yaxşıdır. Qədim dövrün ağıl sahibləri təhsilə sutkada bu qədər vaxt sərf etmirdilər.
Uşaqlar məktəbə ağır dərslik çantası daşımamalıdırlar. Uşaqların skelet-əzələ strukturu 2 kiloqramdan çox ağırlıq götürməyə hazır deyil.
Bəs valideynlərin yaxşı qiymətlər üçün uşaqlara təzyiqi? Təzyiq gərginlik yaradır, imkan verin uşaqlar özləri bərkisin.
Bütün bunlar nə üçündür? Ali məktəbə qəbul olmaq üçün?. Bəs bu nə üçündür? İş tapıb, özünü maddi “nemətlərlə” təmin etmək üçün?. İnsan həyatında pillə irəliləyişinin bütün sahələrində, onu həyacan və stress müşayiət edir. Bundan insan xəstələnir, depresiyaya, apatiyaya düşür, düzgün nəfəs alma itir və s. Bu da öz növbəsində həyat enerjisinin böyük bir hissəsini alır. Bu nəyə lazımdır və nəyin xatirinədir? Həyatını yandırmaq üçün? Maddi hərisliyin qulu olmaq?
Valideynlər, hər şeydən öncə, valideyn olmamışdan uşağı necə düzgün tərbiyə etməyi bilməlidirlər. Onların borcu uşaqlara tək qida, geyim və təhsil vermək deyil. İlk öncə uşaqlara həyat Yolunu, yəni davranış normalarını öyrətmək lazımdır: qarşılıqlı münasibətlər, intizam, səliqəlilik, nəzakət, təmizkarlıq, dürüstlük, cəsarət, dinləmə qabiliyyəti və s.. Əgər valideynlər bunu etməyi çatdırmırlarsa, onda uşaqlarına Yolu öyrədən yaxşı müəllim tapsınlar. Belə müəllim tapmaq da asan olmur.
Bilmək lazımdır ki, uzunömürlülüyün Yolu uşaqlıqdan başlayır. Valideynlərin məsuliyyəti uşaqlarının sağlam böyüməsinə və onların enerjilərinin qorunmasına şərait yaratmaqdır.
Sağlam cəmiyyətin olması və belə cəmiyyətdə yaşamaq hamının arzusudur. Yalnız sağlam cəmiyyətdə artım, inkişaf və uzunömürlülük ola bilər. İnsanlar "Millətin sağlamlığı", "Uzunömürlülük" proqramlarının iştirakçısı və təbliğatçısı olmalıdırlar.
İlk növbədə, məktəblərdə təhsil vaxtını 3 saata qədər qısaltmaq, lazımsız fənnləri azaltmaq və yalnız vacib fənnləri keçmək lazımdır, əlavə fənnlər şağirdin istəyi ilə seçilməlidir. Məktəbdə və Ali təhsil ocaqlarında təhsil insanın düşünə bilməsi, təhlil edə bilməsi və həyatda düzgün cavabları tapa bilməsi üçün lazımdır.
Belə bir proqram milləti savadsızlar kütləsindən azad edəcək, xəstələnmə və xəstələrin sayı azalacaq və bu da o deməkdir ki, çoxsaylı xəstəxanalara və apteklərə ehtiyac olmayacaqdır.
Yaxşı olardı ki, insanlar iş vaxtı ilə özlərini çox yükləməsinlər və ailəyə, idmana, səmərəli işlərə də vaxt ayırsınlar. Lakin idman və qida, uzunömürlülüyə aparan yolda əsas sayılmır. Uzunömürlülüyə aparan Yol əsasən nəfəs, meditasiya və rahatlıq ilə müşayiət olunur, qalan şeylər isə əlavədir.

Это когда человек живет долго и до конца жизни находится в потенциально здоровом состоянии как молодой организм. Это энергия жизни подарок Вселенной человеку сроком приблизительно 1000-1500 лет. Если человек смог бы соблюдать каноны книг истин и вел бы правильный образ жизни…
В наше время энергия человека начинает сжигаться в основном с началом обучении в школе. Слишком много времени уделяется на обучение, не хватает времени на отдых. Дети много времени сидят за партой и не имеют возможности иногда лежать, выполняют домашние задания, остаются в школе на продленку, занимаются с репетиторами. От этого нарушается режим сна и питания.
Отдых должен чередоваться с учебой, хорошо было бы, чтобы дети больше отдыхали. Умы древности столько не тратили время в сутки на обучение.
Дети не должны носить в школу тяжелую сумку с учебниками. Скелетно-мышечная структура детей не готова для того, чтобы нести тяжести более 2 кг.
А давка родителей на детей за хорошие отметки? Давление создаёт напряжение, дайте возможность им крепится самим.
Все это ради чего? Чтобы поступить в ВУЗ?. А это для чего? Чтобы найти работу и обеспечить себя материальными «благами»?. Во всех сферах лестничного роста в жизни человека сопровождают переживания и стрессы. От этого человек болеет, впадает в депрессию, апатию, исчезает правильное дыхание и т.д. А это в свою очередь отнимает большую порцию энергии жизни.
И зачем это нужно и ради чего? Чтобы сжигать свою жизнь? Быть рабом материализма?
Родителям прежде всего, до того как стали родителями надо знать как правильно воспитывать детей. Их долг не заключается только в том, что дать детям еду, одежду и обучение. Детей прежде нужно учить Пути жизни, то есть нормам правил поведения: взаимоотношениям, дисциплине, аккуратности, вежливости, чистоплотности, честности, отважности, умению слушать и т.д.. А если родители не успевают в этом, то пусть найдут для детей хорошего учителя Пути. Найти такого учителя тоже нелегко.
Надо знать, что Путь к долголетию начинается с детства. Ответственность родителей создать условия для здорового роста и сбережения энергии с детства для своих детей.
Иметь здоровое общество и жить в таком обществе это желание каждого. Только в здоровом обществе может быть рост, развитие и долголетие. Люди должны активно участвовать и пропагандировать программы "Здоровье нации", "Долголетие».
Прежде всего нужно сокращать обучение в школах до 3-х часов, сокращать лишние предметы и оставить только необходимые, дополнительные предметы должны выбираться по желанию учащегося. Обучение в школе и в ВУЗ нужны для того, чтобы человек мог мыслить, анализировать и находить правильные ответы жизни.
Такая программа избавит народ от орды дипломированных неучей, сократится болезненность и количество больных, а значит не будет нужды иметь много больниц и аптек.
Хорошо было бы люди работали бы не перегружаясь и уделяли время для семьи, занятиям спорта, полезным деятельностям.
Но спорт и питание - это не главное в пути к долголетию.
Путь к долголетию сопровождается в основном дыханием, медитацией и спокойствием, а все остальное дополнение.