Azərbaycan Aikido Federasiyası texniki bilik, təcrübə və ləyaqət səviyyəsini nəzərə alaraq Kyu və Dan dərəcələrini verir. Dərəcələr Federasiyanın prezidenti və texniki direktoru sensei Fərhad Ələsgərov tərəfindən verilir. Dərəcələr imtahan və ya tövsiyə yolu ilə verilir.
İmtahanlar Federasiya tərəfindən müəyyən edilmiş vaxtlarda keçirilir, komissiya və ya təyin edilmiş təlimatçı tərəfindən müəyyən dərəcəyə qəbul olunur.
Tövsiyə əsasında dərəcə təlimatçının tövsiyəsi ilə verilə bilər, burada qeydiyyat bəyannaməsi dəyişdiriləcəkdir.
Qeyd:
* Federasiyanın üzvü olan və borcu olmayan şəxslər imtahanlara buraxılır.
*Qeydiyyatdan keçmək üçün imtahana ən azı 3 gün qalmış müraciət edilməlidir.
*Gecikmiş şəxslər imtahana buraxılmır.
* Hər bir namizəd yalnız imtahanlar arasında minimum interval normaya uyğun olduqda imtahanda iştirak edə bilər.
* Dərslərə sistematik şəkildə gəlmədikdə (ayda 20%-dən çox) imtahanlar arası müddət təlimatçı və ya klub rəhbərinin qərarı ilə artırıla bilər.
* Komissiya qiymətləndirir: duruş, məsafə, aydınlıq, inam, texnikanın icra sürəti, tarazlıq, sabitlik, uke hərəkətləri ilə koordinasiya və hərəkətlərin davamlılığı, dözümlülük, fiziki qüvvədən istifadə etmədən texnikanı dəqiq yerinə yetirmək bacarığı.
* İmtahan verənlər texnikanı sağ və sol tərəfə, 2 dəfə giriş və 2 dəfə çıxış hərəkətlərini ifa etməlidirlər.

Федерацией Айкидо Азербайджана присуждаются Кю и Дан степени, учитывая уровень технических знаний, опыта и заслуг. Степени присваивает президент и технический директор Федерации сенсей Фархад Алескеров. Присвоение степеней осуществляется путём экзамена или рекомендации.
Экзамены проводятся в установленное Федерацией время, принимается комиссией или назначенным инструктором на определенные степени.
По рекомендации инструктора могут присваиваться степени по рекомендации, где будет изменено регистрационное обращение.
Примечание:
* К экзаменам допускаются лица, являющиеся членами Федерации и не имеющие задолженностей.
* Для регистрации необходимо подать заявку минимум за 3 дня до экзамена.
* Опоздавшие не допускаются на экзамен.
* Каждый кандидат может участвовать на экзамене только в том случае, если минимальный интервал между экзаменами соответствует норме.
* В случае систематических пропусков занятий (более 20% в месяц) период между экзаменами может быть увеличен по решению инструктора или руководителя клуба.
* Комиссией оценивается: стойка, дистанция, четкость, уверенность, скорость исполнения техники, баланс, устойчивость, координация с движениями уке и непрерывность движений, выносливость, умение точно выполнять прием без применения физической силы.
* Экзаменуемые должны выполнять правостороннее и левостороннее движения техник, 2 раза вход и 2 раза выход.