25 il Aikido Azərbaycanda
2015 ci ili Azərbaycan Aikido Federasiyası Aikidonun Azərbaycanda 25 illiyi kimi qeyd etmişdir. Keçirilmiş bütün tədbirlər bu əlamətdar tarixə həsr olunmuşdur: mart və dekabr aylarında keçirilmiş Respublika seminarları, aprel ayında Oğuzda, iyulda Şəkidə Regional seminarlar və avqust ayında Nabranda Yay seminarı, may və oktyabr aylarında Bakıda Avrasiya Aikido Təşkilatının Texniki Direktoru Nebi Vuralın iştirakı ilə Beynəlxalq seminarlar.
Dünya şöhrətli Aikido ustası Stiven Siqalla Aikido Federasiyasının üzvlərinin görüşünü xüsusi qeyd etmək olar. O sentyabr ayında dövlət başçısı İ.Əliyevin dəvəti ilə Bakıya qısa müddətli səfər etmişdir. Aikido Federasiyasının müxtəlif regionlarda fəaliyyət göstərən klublarının aikidoçuları da görüşdə iştirak etdilər. S.Siqal qısa usta dərsi keçirdi. Gələcək əməkdaşlıq haqqında söhbətlərdən sonra xatirə şəkili çəkildi.
Dostluq görüşü ilə iyun ayında Yaponiya və İrandan aikidoçular dojomuzda qonaq olmuşdular. Azərbaycan Aikido Federasiyasının rəhbəri Tehranda yeni aikido dojosunun açılışı ilə bağlı konqresə dəvət olunmuşdur. 12-13 noyabr tarixlərində Federasiyasının prezidenti sensei F.Ələsgərov Tehranda keçirilmiş Aikido konqresində iştirak etmişdir.
2015 ci ilin payızında Sloveniya, Belorusiya və Rusiyadan olan aikidoçular dojomuzu dostluq səfərləri ilə ziyarət etmişdilər.
Federasiya Gənclər və İdman Nazirliyi və digər dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq edir, tədbirlərdə nümunəvi çıxışlarla iştirak edir.
İndiyə qədər Azərbaycan Aikido Federasiyasında 5 mindən çox üzv qeydiyyatdan keçmişdir. Federasiya bütün tədbirlərini “Millətin Sağlamlığı” proqramı çərçivəsində həyata keçirir. Tələbə (Kyu) və usta (Dan) dərəcələrinə imtahanlar qəbul olunur. Onu da qeyd etmək olar ki, Federasiya bu il özünün yerlərdəki klublarının sayını da artırmışdır.
Aikido – böyük ustad M.Ueşiba tərəfindən Yaponiyada yaradılmış döyüş sənətidir. Bu döyüş növünün Yolu onun fəlsəfəsi ilə işıqlanır. Federasiya təlim metodikasını Aikidonun yaradıcısının fəlsəfəsi üzərində qurur.
Aikido ilə məşğul olan uşaqların, qadınların və yaşlı insanların sayı getdikcə artır. Azərbaycan Aikido Federasiyası bədən, ruh və düşüncə tərzi ilə sağlam olmaq və savadlı şəkildə Aikido öyrənmək istəyən hər bir kəsi öz sıralarında görməyə şaddır.

25 лет Айкидо в Азербайджане
2015 год Федерация Айкидо Азербайджана отмечала, как год 25 летия Айкидо в Азербайджане. Все проведенные мероприятия были посвящены этой дате: Республиканские семинары в Баку в марте и декабре, Региональные семинары в Огузе в апреле, в Шеки в июле, Летний семинар в Набране в августе, Международные семинары с участием Технического директора Евразийской Организации Айкидо Неби Вурала в мае и в октябре в Баку.
Особо можно отметить встречу знаменитого, мирового уровня, мастера Айкидо Стивен Сигала с членами Федерации Айкидо. Он с коротким визитом в сентябре прибыл в Баку по приглашению главы государства И. Алиева. На встречу съехались клубы Федерации Айкидо с разных регионов. С. Сигал провел короткий урок. После переговоров о дальнейшем сотрудничестве, фотографировались на память.
С дружеским визитом в июне приезжали айкидоисты из Японии и Ирана. Федерация Айкидо Азербайджана получила приглашение на открытие нового додзе Айкидо в Тегеране. 12-13 ноября президент Федерации Айкидо Азербайджана сенсей Ф. Алескеров участвовал на конгрессе Айкидо в Тегеране.
Осенью 2015 года с дружеским визитом айкидоисты из Словении, России и Белоруссии посетили Центр Айкидо.
Федерация тесно сотрудничает с Министерством Молодежи и Спорта, другими государственными организациями, участвует в показательных выступлениях.
На сегодняшний день более 5 тысяч человек прошли регистрацию в Федерации Айкидо Азербайджана. Федерация все мероприятия ведет под эгидой программы «Здоровье нации». Принимаются экзамены на ученические (кю) и мастерские (дан) степени. Федерация увеличила число своих клубов на местах.
Айкидо – боевое искусство, созданное в Японии великим мастером Морихей Уешиба. Светом Пути этого боевого искусства является его философия. Федерация строит свои методики занятий, придерживаясь философии основателя Айкидо.
С каждым днем число занимающихся детей, женщин и людей взрослого поколения увеличивается. Федерация Айкидо Азербайджана рада всем , кто хочет стать здоровым телом, духом, сознанием и грамотно освоить Айкидо.